Przed kupnem samochodu staje każda firma. O ile sam wybór auta bywa przyjemnością, o tyle podjęcie decyzji o sposobie jego finansowania może przyprawić o zawrót głowy. Jedną z nich jest leasing. Kiedy warto skorzystać z tej możliwości?
Ofertą leasingową mogą zainteresować się szczególnie osoby, które nie spełniają kryteriów potrzebnych do otrzymania kredytu. Ta forma finansowania jest bardziej dostępna. O leasing mogą ubiegać się firmy z krótkim stażem, nawet po pierwszych dniach prowadzenia działalności. Formalności związane z procedurą leasingową ograniczone są do minimum. Do podpisania umowy często wystarczą wyciągi z konta oraz dane z Księgi Przychodów i Rozchodów. Leasing może też okazać się tańszy od kredytu bankowego i już na starcie wymaga minimalnych środków własnych.
Krótki czas potrzebny na załatwienie formalności i niezbyt skomplikowane procedury to niewątpliwe zalety ofert leasingowych. Pozwalają one łatwo skorzystać z narzędzia niezbędnego dla funkcjonowania firmy, jakim jest samochód. Tej pokusie warto ulec, jeśli auto ma zarabiać. W przypadku, gdy jego zadaniem będzie pokonywanie kilkudziesięciu tysięcy kilometrów rocznie, udział kosztów leasingu w kosztach podróży okaże się niewielki.
Mówiąc o finansach związanych z utrzymaniem samochodu, warto wspomnieć o podatkach. Okazuje się bowiem, że leasing może je znacznie obniżyć. Operacyjny daje przedsiębiorcy możliwość odliczenia VAT nie tylko od każdej raty, ale również wszystkich opłat związanych z leasingiem oraz kwoty, za którą po zakończeniu umowy samochód zostanie wykupiony. Natomiast w przypadku leasingu finansowego VAT odliczany jest jednorazowo od całej wartości przedmiotu. Dodatkowo w pierwszym przypadku nie obowiązuje limit amortyzacji auta. To sprawia, że może okazać się on dogodną formą sfinansowania drogiego samochodu. Po zakończeniu leasingu przyjdzie czas na podjęcie decyzji o jego wykupie, a skorzystać z tego można na firmę lub prywatnie.